2014 State and Local Endorsements for Primary Election

MD SIERRA CLUB STATE and LOCAL PRIMARY ENDORSEMENTS 2014 WITH WIN/LOSS DESIGNATION
Note -- local endorsements by county are at the end of this list 
     
    Won/Lost
GovernorHeather Mizeur  L
Attorney GeneralBrian Frosh  W
     
Anne Arundel County Legislative Endorsements  
     
DistrictCandidate NameSenator (S) Delegate (D)  
21Jim RosapepeS W
21Ben BarnesD W
21Barbara FrushD W
21Joseline Pena-MelnykD W
30AMike BuschD W
30BMitchelle StephensonD W
32Pam BeidelD W
33Henry GreenD W
     
Baltimore (county and city) Legislative Endorsements  
     
DistrictCandidate NameSenator (S) Delegate (D)  
6John Olszewski Jr.S W
6Jake MohorovicD W
6Eric WashingtonD L
6Ed CrizerD L
8Steve VerchD L
8Renee SmithD W
10Delores KelleyS W
10Adrienne JonesD W
10Robert JohnsonD L
10Jay JalisiD W
11Bobby ZirkinS W
11Dan MorhaimD W
11Dana SteinD W
11Shelly HettlemanD W
12Clarence LamD W
12Eric EbersoleD W
41Lisa GladdenS W
41Sandy RosenbergD W
41Nathanial OaksD W
41Jill CarterD W
42James BrochinS W
42AStephen LaffertyD W
43Maggie McIntoshD W
43Mary WashingtonD W
43Curt AndersonD W
44Shirley Nathan-PulliamS W
44AKieffer MitchellD L
44BCharles SydnorD W
44BRanier HarveyD L
45Nathanial McFaddenS W
46Bill FergusonS W
46Luke ClippingerD W
46Brooke LiermanD W
     
Calvert County Legislative Endorsements  
     
DistrictCandidate NameSenator (S) Delegate (D)  
     
27CSue KullenD W
     
Charles County Legislative Endorsements  
     
DistrictCandidate NameSenator (S) Delegate (D)  
28Candice Quinn KellyD L
28C.T. WilsonD W
     
Frederick County Legislative Endorsements  
     
DistrictCandidate NameSenator (S) Delegate (D)  
     
3Ron YoungS W
     
Howard County Legislative Endorsements  
     
DistrictCandidate NameSenator (S) Delegate (D)  
12Clarence LamD W
12Eric EbersoleD W
13Guy GuzzoneS W
13Frank TurnerD W
13Shane PendergrassD W
     
Montgomery County Legislative Endorsements  
     
DistrictCandidate NameSenator (S) Delegate (D)  
14Karen MontgomeryS W
14Anne KaiserD W
14Eric LuedtkeD W
14Craig ZuckerD W
15Brian FeldmanS W
15Kathleen DumaisD W
15Aruna MillerD W
16Susan LeeS W
16Ariana KellyD W
16Hrant JamgochianD L
16Marc KormanD W
17Kumar BarveD W
17Jim GilchrestD W
17Andrew PlattD W
18Rich MadelenoS W
18Al CarrD W
18Anna Sol GutierrezD W
18Jeff WaldstreicherD W
19Roger MannoS W
19Ben KramerD W
19Bonnie CullisonD W
19Charlotte CrutchfieldD L
20Jamie RaskinS W
20Sheila HixsonD W
20Will SmithD W
20Darian UngerD L
39Nancy KingS W
39Charles BarkleyD W
39Kirill ReznikD W
39Shane RobinsonD W
     
Prince George's County Legislative Endorsements  
     
DistrictCandidate NameSenator (S) Delegate (D)  
21Jim RosapepeS W
21Ben BarnesD W
21Barbara FrushD W
21Joseline Pena-MelnykD W
22Paul PinskyS W
22Tawanna GainesD W
22Anne HealeyD W
22Alonzo WashingtonD W
23BThea WilsonD L
24Bobby HenryS L
24Carolyn HowardD W
24Greg HallD L
24Erek BarronD W
25Dereck DavisD W
26Kriselda ValderamaD W
47Victor RamirezS W
47AMichael SummersD L
47AJimmy TarlauD W
     
     
Anne Arundel County Local Endorsements  
    Won/Lost
DistrictCandidate NameOffice  
CountywideGeorge JohnsonCounty Executive W
4Scott HymesCouncilmember L
6Chris TrumbauerCouncilmember W
     
     
Carroll County Local Endorsements   
     
Districtcandidate NameOffice  
3Maria WarburtonCommissioner W
     
     
Charles County Local Endorsements   
     
Districtcandidate NameOffice  
 Peter MurphyCommissioner President W
1Ken RobinsonCommissioner W
2Melanie HollandCommissioner L
3Amanda StewartCommissioner W
4Vinnie IppolitoCommissioner L
at-largeThomas R. Simpson, JRJudge of Circuit Court W
at-largeH. James WestJudge of Circuit Court W
     
Frederick County Local Endorsements   
     
Districtcandidate NameOffice  
CountywideJan GardnerCounty Executive W
1Richard MarantoCouncilmember L
2Annette BreilingCouncilmember W
3M.C. Keegan-AyerCouncilmember W
4Jessica FitzwaterCouncilmember W
5Mark LongCouncilmember W
at-largeLinda NorrisCouncilmember W
at-largeSusan Reeder JesseeCouncilmember W
     
     
Howard County Local Endorsements   
     
Districtcandidate NameOffice  
1Lisa MarkovitzCouncilmember L
2Calvin BallCouncilmember W
3Jen TerrasaCouncilmember W
5Alan SchneiderCouncilmember W
     
Montgomery County Local Endorsements  
     
Districtcandidate NameOffice  
1Roger BerlinerCouncilmember W
2No Endorsement   
3Tom MooreCouncilmember L
4Nancy NavarroCouncilmember W
5Tom HuckerCouncilmember W
at-largeMarc ElrichCouncilmember W
at-largeBeth DalyCouncilmember L
     
at-largeJill Ortman-FouseSchool Board MemberW
at-largeMerry Eisner-HeidornSchool Board MemberL
     
Prince George's County Local Endorsements  
     
Districtcandidate NameOffice  
1Mary LehmanCouncilmember W
2Doyle NiemannCouncilmember W
2Deni TaverasCouncilmember L
3Danielle GlarosCouncilmember W
6Gerron LeviCouncilmember L
7Karen TolesCouncilmember W